Форум Торонто - Torontovka.com
[Search] [Rules] [Register] [Login]
Forums » Archive » Credit score 
Page: 1 2 3 4 [All]
Author Message
Posted on Friday, November 17, 2006 12:13:25 PM

Где можно получить репорт на интернете?
Знаю, гугл, гугл. Хочется кем-то проверенный сайт.
Last edited by Bimulya on Friday, November 17, 2006 12:14:00 PM

Posted on Friday, November 17, 2006 12:14:23 PM

Equafax or Credit Union
-----
Una mano lava la otra
Posted on Friday, November 17, 2006 12:14:43 PM

http://www.equifax.com/EFX_Canada/
-----
"Когда у тебя в руках есть молоток, все вокруг похоже на гвоздь."
Posted on Friday, November 17, 2006 12:15:22 PM

«Где можно получить репорт на интернете?
Знаю, гугл, гугл. Хочется кем-то проверенный сайт.»

Самое надежное и безопасное непосредственно в credit бюро. Например trans union
-----
Never argue with an idiot. They will wear you down to their level, then win with experience.
Posted on Friday, November 17, 2006 12:16:34 PM

«http://www.equifax.com/EFX_Canada/»

tam po moimu nado zapolnit kakoi-to form i im otosat, a potom oni tebe po pochte poshlut tvoi credit report...
Posted on Friday, November 17, 2006 12:20:05 PM

Бимк, еквифакс и трансюнион не одинаково делают апдейтс.
инфо может немного отличаться. Но еквифакс более используемый вроде. $22 вроде за кредит скор
-----
Smile like you've just made love. Love like you've never been hurt before.....
Posted on Friday, November 17, 2006 12:20:48 PM

Если у тя кредитка от президент чойса, то активируешь сервис Credit Alert, получаешь репорт и тут же сервис отменяешь (бесплатный триал, иначе - 15/мес) - и тебе твой репорт.
-----
C приветом, KIM [Team Снусмумрик]
Posted on Friday, November 17, 2006 12:22:05 PM

Блин, а можно так, чтоб не платить? Или только к ним ехать надо?
-----
Я Женщина, я многого достойна. Любви,сама хочу любовь дарить. Я Женщина, а значит,я всесильна, всесильная я в слабости своей...Сама я –автор своего же фильма, сама aктриса, зритель и источник новостей
Posted on Friday, November 17, 2006 12:26:53 PM

«Блин, а можно так, чтоб не платить? Или только к ним ехать надо?»

Тот же вопрос. Бесплатно можно?

Ким, спасибо, но такой нет.
Posted on Friday, November 17, 2006 12:27:50 PM

«Бимк, еквифакс и трансюнион не одинаково делают апдейтс.
инфо может немного отличаться. Но еквифакс более используемый вроде. $22 вроде за кредит скор»

еквифакс и трансюнион вообще никакого update не делают. update делают кредиторы. Так же при проверке credit score разные кредиторы могут использовать разные бюро. И по этому что бы убедится что у тебя все ок нужно заказывать отчет из обоих.
-----
Never argue with an idiot. They will wear you down to their level, then win with experience.
Posted on Friday, November 17, 2006 12:28:53 PM

Эквифакс обещает прислать по почте бесплатно, но не сразу, а через пару недель.... хотя мне оно так и не пришло :)
-----
C приветом, KIM [Team Снусмумрик]
Posted on Friday, November 17, 2006 12:37:44 PM

Бима, я слышала, что если поехгать туда к ним в кантору самому, то тебе лично в руки дадут репорт и за фри. На Шепарде они, по-моему, я кним однажды ходила, но пока дошла - они закрылись, буквально 5 минут не хватило.
-----
Я Женщина, я многого достойна. Любви,сама хочу любовь дарить. Я Женщина, а значит,я всесильна, всесильная я в слабости своей...Сама я –автор своего же фильма, сама aктриса, зритель и источник новостей
Posted on Friday, November 17, 2006 1:30:12 PM

Free credit report does not contain credit score.
-----
If you are going to read this...
Posted on Friday, November 17, 2006 1:47:21 PM

«Если у тя кредитка от президент чойса, то активируешь сервис Credit Alert, получаешь репорт и тут же сервис отменяешь (бесплатный триал, иначе - 15/мес) - и тебе твой репорт.»

уже 2-ой год подряд так делаю, +1
кредит репорт не содержит кредит скор.

а вот кто знает свой кредит скор? у кого больше 800?
я слегка недотянул... 792
Posted on Friday, November 17, 2006 2:03:06 PM

Чтоб вы знали любой запрос в кредитное бюро с любой целью автоматом понижает рейтинг
-----
How about never? Is never good for you?
Posted on Friday, November 17, 2006 2:07:25 PM

««Если у тя кредитка от президент чойса, то активируешь сервис Credit Alert, получаешь репорт и тут же сервис отменяешь (бесплатный триал, иначе - 15/мес) - и тебе твой репорт.»

уже 2-ой год подряд так делаю, +1
кредит репорт не содержит кредит скор.

а вот кто знает свой кредит скор? у кого больше 800?
я слегка недотянул... 792»

Хорошо, поставим вопрос по-другому, как узнать свой кредит скор?
Posted on Friday, November 17, 2006 2:15:24 PM

Posted on Friday, November 17, 2006 2:18:42 PM

«Чтоб вы знали любой запрос в кредитное бюро с любой целью автоматом понижает рейтинг»

Summary of factors affecting your score

The FICO score is calculated based on the information contained in your Equifax credit history. While knowing your actual score is a good start, understanding the key factors affecting your FICO score is much more important. These factors will provide you direction on how you can increase or maintain your FICO score over time.

The negative factors listed below are reasons why your FICO score is not higher. Your focus on these factors will help you to raise your FICO score over time. These negative factors are provided in order of impact to your score, the first factor listed indicates where you stand to gain the most points over time and so on.

You have recently been seeking credit as reflected by the number of inquiries posted on your credit file in the last 12 months

Research shows that consumers who are seeking new credit accounts are riskier than consumers who are not seeking credit. Inquiries are the only information lenders have that indicates a consumer is actively seeking credit. There are different types of inquiries that reside on your credit bureau report. The score only considers those inquiries that were posted as a result of you applying for credit. Other types of inquiries, such as account review inquiries (where a lender with whom you have an account has received your credit report) or consumer disclosure inquiries (where you have requested a copy of your own report) are not considered by the score. The scores can identify "rate shopping" so that one credit search leading to multiple inquiries being reported is usually only counted as a single inquiry. For most consumers, the presence of a few inquiries on your credit file has a limited impact on FICO scores. A common misperception is that every single inquiry will drop your score a certain number of points. This is not true. The impact of inquiries on your score will vary - depending on your overall credit profile. Inquiries will usually have a larger impact on the score for consumers with limited credit history and on consumers with previous late payments. The most prudent action to raise your score over time is to apply for credit only when you need it.

As time passes the age of your most recent inquiry will increase and your score will rise as a result, provided you do not apply for additional credit in the meantime. Our best recommendation - apply for credit only when you need it.

The length of time your revolving or non-revolving accounts have been established is too short

This reason is based on the age of the revolving or non-revolving charge accounts on your credit bureau report (the age of your oldest revolving or non-revolving charge account, the average age of your revolving or non-revolving charge accounts, or both). A revolving account such as Visa, MasterCard, or retail store card allows consumers to make a minimum monthly payment and roll or "revolve" the remainder of their balance to the next month. Non-revolving accounts such as American Express and Diners Club must be paid off in full each month. Research shows that consumers with longer credit histories have better repayment risk than those with shorter credit histories. Also, consumers who frequently open new accounts have greater repayment risk than those who do not.

It is a good idea to only apply for credit when you really need it. Meanwhile, maintain low-to-moderate balances and be sure to make your payments on time. Your score should improve as your revolving credit history ages.

The amount owed on your non-mortgage related accounts is too high

The score measures how much you owe on the non-mortgage related accounts (revolving, non-revolving, and installment) that are listed on your credit bureau report. Research reveals that consumers owing larger amounts on their credit accounts have greater future repayment risk than those who owe less. (For credit cards, the total outstanding balance on your last statement is generally the amount that will show in your credit bureau report. Note that even if you pay off your credit cards in full each and every month, your credit bureau report may show the last billing statement balance on those accounts.)

Paying off your debts and maintaining low balances will help to improve your credit score. Consolidating or moving your debt around from one account to another will usually not, however, raise your score, since the same amount is still owed.

Proportion of loan balances to original loan amounts is too high

Simply having installment loans and owing money on them does not mean you are a high-risk borrower. To the contrary, paying down installment loans is a good sign that you are able and willing to manage and repay debt, and evidence of successful repayment weighs favorably on your credit rating. The FICO score examines many aspects of your current installment loan and revolving balances. One measurement is to compare outstanding installment balances against the original loan amounts. Generally, the closer the loans are to being fully paid off, the better the score. Compared to other measurements of indebtedness, however, this has limited influence on the FICO score.

Paying down installment loans on a timely basis generally reflects well on your credit score. But if you want to improve your score, one way to do it is to try to pay the loans, (especially non-mortgage installment loans) down as quickly as you can.

How Lenders see you

A majority of lenders use FICO scores as one method to estimate an applicant's credit risk. People with high FICO scores are likely to repay loans and credit cards more consistently than people with low FICO scores. Although FICO scores are remarkably predictive, no one can predict with certainty whether or not an applicant will repay a credit account.

As a group, the consumers in your score range, 750-799, have a delinquency rate of 2%, as illustrated in the graph. This means that for every 100 borrowers in this range, approximately 2 will default on a loan, file for bankruptcy, or fall 90 days past due on at least one credit account in the next two years.

Most lenders would consider consumers in this score range as very low risk.
Posted on Friday, November 17, 2006 3:01:49 PM

Can't wait for the legislature to pass the new bill which will allow you to access your credit information free of charge, any time, anywhere, without consequences and credit penalties or charges
-----
Legal Services. Notary & Int'l Legalization. Visas to CIS. Passport Services. www.RCTCCorp.com
Posted on Friday, November 17, 2006 3:10:36 PM

«Can't wait for the legislature to pass the new bill which will allow you to access your credit information free of charge, any time, anywhere, without consequences and credit penalties or charges»

+1
Posted on Friday, November 17, 2006 6:47:36 PM

как раз сегодня по pulse24 передавали про credit rating & home buying.

короче - там какой то спыцыалыст сказал шь через equitex (или как оно там) - бесплатно. и если это запрашивает человек (а не кредитор) - то на score такой запрос НЕ ВЛИЯЕТ

все что выше 600 это уже нормально, но вообщето нужно 650 для mortgage.

еще там сказали что если сделать preaprovval на mortgage, это повышает кредит скор. что такое приапровал я не в курсе и как оно работает не знаю - но по названию похоже на то что ты приходишь в банк и как бы теоретически интересуешься дадут тебе ссуду или нет. так вот эта процедура повышает скор.
-----
Кроме чужих неприятностей бывают и другие радости жизни.
Posted on Friday, November 17, 2006 6:52:27 PM

«как раз сегодня по pulse24 передавали про credit rating & home buying.

короче - там какой то спыцыалыст сказал шь через equitex (или как оно там) - бесплатно. и если это запрашивает человек (а не кредитор) - то на score такой запрос НЕ ВЛИЯЕТ

все что выше 600 это уже нормально, но вообщето нужно 650 для mortgage.

еще там сказали что если сделать preaprovval на mortgage, это повышает кредит скор. что такое приапровал я не в курсе и как оно работает не знаю - но по названию похоже на то что ты приходишь в банк и как бы теоретически интересуешься дадут тебе ссуду или нет. так вот эта процедура повышает скор.»

Мне в личных целях :) знать хочу
Posted on Friday, November 17, 2006 6:56:57 PM

уминя есь кридидка от Провидиан - так хоть каж-минуду свой кредид-скор смори (он-лайан) и кредид-хистари...

гацкая штука (лучшепяиёнивидиль)... ваще уж нисмарю - похуй...

нахуй растраивацо - пусь они растраиваюцо...
Posted on Friday, November 17, 2006 7:00:57 PM

«Equafax or Credit Union»

АААААААААА , Таурусы захватывают торонтовку !!!!
Posted on Friday, November 17, 2006 7:03:38 PM

«Чтоб вы знали любой запрос в кредитное бюро с любой целью автоматом понижает рейтинг»

Блять хватит всякую хуйню писать !!!
Posted on Friday, November 17, 2006 7:05:57 PM

«Мне в личных целях :) знать хочу»

ну я ж тебе говорю - если ты запрашываешь для себя - это не влияет на твой скор.
-----
Posted on Friday, November 17, 2006 7:09:15 PM

«короче - там какой то спыцыалыст сказал шь через equitex (или как оно там) - бесплатно.»

ПРЕВЕД ТАУРАС !!!!!
Posted on Friday, November 17, 2006 7:10:56 PM

«все что выше 600 это уже нормально, но вообщето нужно 650 для mortgage.»

Posted on Friday, November 17, 2006 7:11:51 PM

«ты приходишь в банк и как бы теоретически интересуешься дадут тебе ссуду или нет. так вот эта процедура повышает скор.»

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Posted on Friday, November 17, 2006 7:12:39 PM

««все что выше 600 это уже нормально, но вообщето нужно 650 для mortgage.»

Блять хватит всякую хуйню писать !!!»

я тебе передаю что они сегодня сказали по телевизору.

но если ты не согласен - напиши свое личное умное мнение.
-----
Posted on Friday, November 17, 2006 7:14:14 PM

...нахуй растраивацо - пусь они растраиваюцо...
Posted on Friday, November 17, 2006 7:19:56 PM

Pizdew... soft enquieries donot affectit
Posted on Friday, November 17, 2006 7:24:25 PM

«я тебе передаю что они сегодня сказали по телевизору.»

Нет ,деффочко, они так не сказали по телевезору. Это просто ты так коряво поняла.
Posted on Friday, November 17, 2006 7:27:06 PM

бесплатно

http://www.freecreditreport.com/pm/default.aspx?sc=658900&bcd=FPFRI1117scores

для Штатов, не знаю, будет ли работать для Канады
Posted on Friday, November 17, 2006 7:36:32 PM

«бесплатно

http://www.freecreditreport.com/pm/default.aspx?sc=658900&bcd=FPFRI1117scores»

ТАУРУС ПРЕВЕД !!!!

Ты бы ещё ссылку на Гондурас дал.
Posted on Friday, November 17, 2006 7:39:44 PM

превед Мишаня!!! какдила, ниждал ? пиши истчо кросавчег... бугагага на гондулас не дал патамучтанету
Posted on Friday, November 17, 2006 7:49:33 PM

««я тебе передаю что они сегодня сказали по телевизору.»

Нет ,деффочко, они так не сказали по телевезору. Это просто ты так коряво поняла.»

я почти слово в слово передала так как передачу смотрела буквально за 10 минут до того, как написала.

что конкретно тебе не нравится? ну с чем конкретно ты не согласен.
-----
Posted on Friday, November 17, 2006 7:57:11 PM

мишаня просто мне привет хотел передать. он со всем согласен
Posted on Friday, November 17, 2006 8:06:38 PM

«что конкретно тебе не нравится? ну с чем конкретно ты не согласен.»

Деффочко , на покупку машины нужно $40,000. С чем ты конкретно не согласна в этом случае?

Таурус превед !
Posted on Friday, November 17, 2006 8:10:46 PM

Гыгы, смишно :)
-----
Posted on Friday, November 17, 2006 8:13:51 PM

«я слышала, что если поехгать туда к ним в кантору самому, то тебе лично в руки дадут репорт и за фри.»

Гыгы, смишно :)
Posted on Friday, November 17, 2006 8:22:32 PM

««я слышала, что если поехгать туда к ним в кантору самому, то тебе лично в руки дадут репорт и за фри.»

Гыгы, смишно :)»

А вот тут зря смеёшься ;) Муж ездил, всю инфу дали за фри ;)

Да и не только он ;)
-----
Last edited by lady bastet on Friday, November 17, 2006 8:23:00 PM

Posted on Friday, November 17, 2006 8:35:56 PM

«А вот тут зря смеёшься ;) Муж ездил, всю инфу дали за фри ;)

Да и не только он ;)»

То есть муж тебе репорт не показал , а ты про это где-то "услышала" ?

По любому, тема ветки - "кредит скор". По адресу 110 Шеппард Ист , где бывал твой муж и не только он, кредит скор не дают "за фри".
Posted on Friday, November 17, 2006 9:02:49 PM

Он его делал себе, и потом показал мне бумаги.

А слышала я это до него из одной канторы, которая меня туда, соббсно, и послала ( там работает моя подруга), им нужен был мой репорт, и мне сказали, что его дадут за фри, если придёшь туда ин пёрсан ( это делали уже многие, по их совету), но, к сожалению< я поздно туда добралась. А потом плюнула.
-----
Last edited by lady bastet on Friday, November 17, 2006 9:13:00 PM

Posted on Friday, November 17, 2006 9:11:39 PM

гы, ява ще в ny машыну хуй куплю, а туд - 40 штуг (биз иншуринза) - вы ебанулиь, макаки?

NY-кэби имеед право зделодь три аксидента в гот пасва ей вине - и ему ничо нибудед... в смысле - жосцка протаранедь...

нах нада...

ибанашки буржуазные... сасем мазги жыром заплыли, чурки хахялцкие и маскаляцкие...
Posted on Friday, November 17, 2006 9:28:54 PM

«А слышала я это до него из одной канторы, которая меня туда, соббсно, и послала ( там работает моя подруга), им нужен был мой репорт»

песдёшшш какой ,гыгы

Если коммерческой кОнторе НУЖЕН твой кредит репорт, то халявный репорт с Шеппарда не проканает.

А ищо я в метре ехал и там сказали что можно прийти в банк и вот так за фри открыть себе счёт. Вот не знаю , правда ли ? :))
Posted on Friday, November 17, 2006 9:35:23 PM

Мишаня, ну я же тебе не сказала что за кантора, и для чего им мой репорт нужен ;) А дело это не твоё ;) Говорю так как есть.

А свои гнилые шуточки оставь при себе, ну или для кого-то ещё. Будь здоров.
-----
Last edited by lady bastet on Friday, November 17, 2006 9:37:00 PM

Posted on Friday, November 17, 2006 11:20:15 PM

Леди, ты дура
тебе же сказали что кредит скор за бесплатно не бывает, а ты все тындычишь за Шеппард. Может все-таки дойдешь туда и спросишь чтобы всякую хуйню не распространять?
Page: 1 2 3 4 [All]
Forums » Archive » Credit score 
Copyright © 2021 Torontovka.com, All rights reserved